Anne ve Anne Adayları Hoşgeldiniz
NEDEN ÜYE OLMALIYIM?; SİTEDE BULUNAN DİĞER DETAYLARDAN YARARLANMAK, UZMANLARIN GÖRÜŞLERİNİ OKUMAK, FORUM İÇERSİNDEKİ GİZLİ BÖLÜMLERİ GÖREBİLMEK VE DİĞER ANNE ADAYLARIYLA TANIŞMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ...
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Baş Köşe
Destekleyenler

Zirve100 Toplist


TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi

Toplist
Webparki.Net Toplist Site Ekle Hit Al Pagerank3 Link Ekle Link Paylas
Forum Siteleri
Sağlık Bilgileri
Sitenburada.Com | Toplist , Site Ekle , Google Site Kaydet , Hit Kazan


site ekle

Siteni Ekle Hit Kazan
dizin, site ekle, link ekle, toplist, dizin ekle
Toplist
www.toplist.net.in TOPLIST toplist SEKTÖREL TOPLİSTE TOPLİST sektörel firmalar şirketler sanayi ticaret Topliste Toplist Topsites TOPLIST toplist arama motoru firmalar dizini dizin free company links ücretsiz sektörel kobi kobiler rehberi dizinler free di
Kitap
site ekle Oyunlar
Günün Gündemi

emzırmenın faydaları

Aşağa gitmek

emzırmenın faydaları Empty emzırmenın faydaları

Mesaj  Sevgi Bir Perş. Kas. 11, 2010 2:09 pm

Doğumdan sonraki ilk günlerde memelerden kolostrum denen bol proteinli, hastalık etkenlerine karşı koruyucu 'ilk süt' salgılanıyor.

Dördüncü gün normal süt üretimi başlıyor ve aylarca devam ediyor. Anne sütü ile beslemede en önemli nokta bebeğin her istediği anda emzirilme şansının olması.

İlk günlerde bu iki üç saat aralarla olabiliyor. Anne sütü yapımı bir anlamda arz talep kurallarına göre gerçekleşiyor.

Bebek ne kadar çok emerse sütünüz o kadar bollaşıyor. Anne sütü ile birlikte beslenmesine destek olmak için mama verilen bebekler mama ile doyuyor ve anne sütüne fazla meraklı olmuyorlar.

Bu nedenle memeler, bebekten süt yapımı için gereken uyarıyı alamaz ve süt üretimi düşüyor. Aklınızda bulaunsun! Her emzirmenin başlangıcında daha akıcı, susatıcı özellikleri olan bir süt gelir.

Sonlara doğru, kalorisi daha yüksek ve daha doyurucu olur. Bu nedenle bebeğin her defasında aynı memede 10-15 dakika tutulması gerekir. Yoksa doyurucu kısmı içemediğinden kısa sürede yeniden acıkır.

Anne sütünün ve emzirmenin faydaları
Tüm doktorlar, ebeler ve hatta çocuk maması üreticileri, anne sütünün bebek için en iyi gıda olduğu konusunda hemfikirler.Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, her zaman Doğa'nın daha iyi yaptığı birşeyler var.

Bunların arasında, bebekler için en iyi yiyeceğin formulasyonu ve sunulum biçimi yer alıyor. Bir bebeğin sağlıklı beslenmesi ve gelişimi için hiç kuşkusuz anne sütü vazgeçilmez. İşte anne sütünün üstünlükleri:

• Bebeğiniz için özel bir süt: Anne sütü, inek sütünde bulunmayan ve labratuvarlarda sentezlenemeyen en az yüz çeşit bileşik içerir.

Formülünün yanı sıra, anne sütünün içeriği, bebeğin değişen gereksinimlerinin karşılanabilmesi için sürekli değişim gösterir.

Sabahları akşamkinden daha farklıdır, birinci ayda yedinci aydakinden daha farklıdır, prematüre bir bebek için zamanında doğan bir bebek için olanından daha farklıdır.

• Daha iyi sindirim sağlar: Anne sütü bir bebeğin hassas ve gelişmekte olan sindirim sistemi için özel tasarlanmıştır.

İçindeki protein(özellikle lactalbumin) ve yağ, bebek tarafından, inek sütündeki protein ve yağdan çok daha kolay emilir ve sindirilir.

Bunun pratikteki sonucu; anne sütü ile beslenen bebekler, daha az karın ağrısı, gaz ve aşırı salya şikayeti çekerler.

• Daha az sodyum ve protein içerir. Anne sütünün sodyum ve protein içeriği inek sütünden daha az olduğu için,yenidoğan bir bebeğin böbrekleri üzerinde daha az problem yaratır.

• Daha iyi kalsiyum emilimi: Anne sütündeki kalsiyum daha iyi emilir bebek tarafından. Bunun sebebi büyük olasılıkla anne sütündeki fosfor düzeylerinin daha düşük olmasina baglidir.

Fosfor, daha fazla miktarda oldugunda kalsiyumun vücuttaki kullanimini engelleyen bir mineraldir.
• Daha düşük allerji riski: Bebekler anne sütüne karşi hemen hemen hiç allerjik degillerdir. Bununla birlikte bir bebek annenin yedigi ve sütüne geçen bir maddeye karşi duyurli olabilir. Bebek gerçekte anne sütünü çok iyi tolere eder.

• Kabızlık ya da ishal problemi yaratmaz: Anne sütünün doğal laksatif etkisi olması nedeniyle, emzirilen bebeklerin bezleri genellikle sık kirlenir ve kabızlık problemi oluşmaz.

Ayrıca bebeklerin sindirim hareketleri oldukça rahat olamsına karşın ishalde oluşmaz. Anne sütünün, sindirim problemlerini iki şekilde azalttığı düşünülmektedir.

Birincisi; sindirim sistemindeki çok sayıda mikroorganizmayı doğrudan yok ederek, ikincisi ise zararlı mikroorganizmaları kontrol altında tutan yararlı mikroorganizmaları çoğaltıp zararlıların gelişimini engelleyerek.

• Daha düşük oranda pişik oluşumu: Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha iyi kokan dişkilari daha düşük oranda çocuk bezine bagli pişige neden olmaktadir. Bu avantaj kati gidalara geçildikten sonra kaybolmaktadir.

• Daha sağlıklı bebekler: Anne sütü ile beslenen bebekler, annelerini her emdiklerinde (ilk emmeden sonuncusuna kadar)hastalıklara karşı olan bağışıklıklarını destekleyen yeterli miktarda antikoru(mikroplarla mücadele eden vücut maddeleri) annelerinden alırlar.

Genellikle soğuk algınlığı, kulak enfeksiyonu ve diğer hastalıklara biberonla beslenen bebeklerden daha az yakalanırlar ve hastalandıkları zamanda daha az komplikasyonla daha kısa zamanda iyileşirler.

Yakın zamanda yapılan çalışmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerin çocukluk çağı kanserlerine yakalanma oranının azalabileceği ileri sürülmektedir.

• Daha fazla emme tatmini: Bir bebek yeterli emme tatmini yaşamak için annesini emmeye devam edebilir ama boş bir şişeyi emmez.

• Daha az obesite(şişmanlik) olasiligi: Siklikla anne sütü ile beslenen bebekler, biberonla beslenenlerden daha az tombuldurlar. Bunun nedeni emzirmenin bebegin iştahini azaltmasidir.

Bebek biberonla beslenirken şişeyi boşaltana kadar emmek isteyebilir. Ek olarak anne sütünün kalorisi kontrollüdür.

Emzirmenin sonunda gelen süt başta gelenden daha yüksek kaloriye sahiptir ve bebeğin kendini tok hissetmesine neden olur.

• Daha iyi ağız gelişimi: Annenin meme başı ile bebeğin ağzı mükemmel bir çift oluşturmaktadır. Bilimsel olarak geliştirilmiş en iyi yapay meme başı bile, bebeğin annesinin memesini emerek sahip olacağı optimum çene, dişeti, ve diş gelişimini sağlayamamaktadır.

• Uygunluk : Anne sütü, her zaman mevcut, kullanıma hazır, temiz ve uygun sıcaklıktadır. Nerede olursanız olun bebeğinizin ihtiyacı olan besin kullanıma herzaman hazırdır.

• Daha ucuz: Anne sütü bedavadır, buna karşın biberon çok pahalıya gelebilir.

• Anne daha çabuk kendini toparlar: Emzirmek anne vücudu içinde faydalıdır. Emzirme dürtüsü bireysel bir dürtü değildir.
Sevgi
Sevgi
Site Editörü & Webmasteri
Site Editörü & Webmasteri

Mesaj Sayısı : 937
Kayıt tarihi : 08/11/10
Yaş : 37
Nerden : Uşak

http://www.bebegimiz.ile.biz

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz