Anne ve Anne Adayları Hoşgeldiniz
NEDEN ÜYE OLMALIYIM?; SİTEDE BULUNAN DİĞER DETAYLARDAN YARARLANMAK, UZMANLARIN GÖRÜŞLERİNİ OKUMAK, FORUM İÇERSİNDEKİ GİZLİ BÖLÜMLERİ GÖREBİLMEK VE DİĞER ANNE ADAYLARIYLA TANIŞMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ...
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Baş Köşe
Destekleyenler

Zirve100 Toplist


TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi

Toplist
Webparki.Net Toplist Site Ekle Hit Al Pagerank3 Link Ekle Link Paylas
Forum Siteleri
Sağlık Bilgileri
Sitenburada.Com | Toplist , Site Ekle , Google Site Kaydet , Hit Kazan


site ekle

Siteni Ekle Hit Kazan
dizin, site ekle, link ekle, toplist, dizin ekle
Toplist
www.toplist.net.in TOPLIST toplist SEKTÖREL TOPLİSTE TOPLİST sektörel firmalar şirketler sanayi ticaret Topliste Toplist Topsites TOPLIST toplist arama motoru firmalar dizini dizin free company links ücretsiz sektörel kobi kobiler rehberi dizinler free di
Kitap
site ekle Oyunlar
Günün Gündemi

Yalancı meme mikrop yuvası

Aşağa gitmek

Yalancı meme mikrop yuvası

Mesaj  Sevgi Bir Ptsi Kas. 22, 2010 9:17 am

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, ağlayan bebeği susturmanın yolunun mikrop yuvası olan yalancı meme (emzik) vermek değil, ağlamaya sebep olan ihtiyacını gidermek olduğunu söyledi.

Yalancı emziğin ağız için mikrop yuvası olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, "Emzik alışkanlığı gelişmişse emziğin temiz tutulması gerekir. Yere düşen emzik kaynatılmadan çocuğun ağzına verilmemelidir. Bunun için ağzı kapalı bir kapta yedek emzik bulundurulmalıdır" dedi.

Bazı annelerin yere düşen emziği kendi ağızlarına götürerek temizlediklerini sanıp emziği tekrar bebeğe verdiğine dikkat çeken Küçüködük, bu davranışın son derece yanlış olduğunu vurgularken, "Çünkü anne farkına varmadan bazı mikropları ağzında taşıyor olabilir ve bu durum vücut direnci yeterince gelişmemiş bebeğin hastalanmasına yol açabilir" uyarısında bulundu.

Bebeklere yalancı emzik verilip verilmemesinin tartışılan bir konu olduğuna değinirken, "Ancak prematüre bebeklerde emme refleksi gelişmediği için, emme refleksinin yanında yutma refleksinin de gelişmesi için yalancı memenin verilmesi yararlıdır" diyen Prof. Dr. Küçüködük, şöyle devam etti:

"Emme ihtiyacı en fazla 3-4 ay arasında daha belirgindir. İlk 3 ayda bebekler ellerini ağızlarına götürmeyi beceremezler. Bu nedenle bazı araştırmacılar, emme ihtiyacının en yüksek olduğu aylarda, mama saatlerinden sonra bebeğe yalancı meme verilmesini, ihtiyacın yalancı meme ile karşılanmasını, aksi takdirde bebeğin elini ağzına götürmesi ile ileride bırakılması çok daha zor olan parmak emme alışkanlığının kazanılabileceğini ileri sürmektedir. Bebeğe yalancı meme verilmesi düşünülüyorsa, bu işe bebek parmağını emmeyi öğrenmeden önce başlanılmalıdır. Çünkü bir kez parmak emme alışkanlığı edinilirse bu alışkanlıktan vazgeçemeyecek ve yalancı memeyi kabul etmeyecektir."

Yalancı emzik emen bebeklerin bir hatta iki yaşına kadar bunu bırakmak istemediğine de işaret eden Küçüködük, bu durumda çocuğun emziği bırakması için zorlanmaması gerektiğini vurguladı. Küçüködük, "Çocuk bu alışkanlığı bırakmakta gecikirse kesinlikle zorlanmamalıdır. Memenin kaybolduğu söylenmemeli, kendisi ile alay edilmemelidir. Çocuğun bu alışkanlığı çeşitli oyunlarla yavaş yavaş kaldırılmaya çalışılmalıdır" diye konuştu.

avatar
Sevgi
Site Editörü & Webmasteri
Site Editörü & Webmasteri

Mesaj Sayısı : 937
Kayıt tarihi : 08/11/10
Yaş : 35
Nerden : Uşak

http://www.bebegimiz.ile.biz

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz