Anne ve Anne Adayları Hoşgeldiniz
NEDEN ÜYE OLMALIYIM?; SİTEDE BULUNAN DİĞER DETAYLARDAN YARARLANMAK, UZMANLARIN GÖRÜŞLERİNİ OKUMAK, FORUM İÇERSİNDEKİ GİZLİ BÖLÜMLERİ GÖREBİLMEK VE DİĞER ANNE ADAYLARIYLA TANIŞMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ...
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Baş Köşe
Destekleyenler

Zirve100 Toplist


TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi

Toplist
Webparki.Net Toplist Site Ekle Hit Al Pagerank3 Link Ekle Link Paylas
Forum Siteleri
Sağlık Bilgileri
Sitenburada.Com | Toplist , Site Ekle , Google Site Kaydet , Hit Kazan


site ekle

Siteni Ekle Hit Kazan
dizin, site ekle, link ekle, toplist, dizin ekle
Toplist
www.toplist.net.in TOPLIST toplist SEKTÖREL TOPLİSTE TOPLİST sektörel firmalar şirketler sanayi ticaret Topliste Toplist Topsites TOPLIST toplist arama motoru firmalar dizini dizin free company links ücretsiz sektörel kobi kobiler rehberi dizinler free di
Kitap
site ekle Oyunlar
Günün Gündemi

klasik müzik dikkati arttırıyor,pop azaltıyor!

Aşağa gitmek

klasik müzik dikkati arttırıyor,pop azaltıyor!

Mesaj  Sevgi Bir Ptsi Kas. 22, 2010 9:47 am

Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın yayımladığı ‘Bilim Feneri’ dergisinin 6. sayısında yer alan habere göre, Eyüboğlu öğrencilerinin yaptığı deneysel çalışma sonunda klasik müziğin dikkati arttırmada olumlu, pop müziğin ise olumsuz etkisi olduğu belirlendi. Erkeklerin ve yaşlıların dikkati kadınlara oranla daha fazla bozuluyor.Eyüboğlu Eğitim Kurumları 8. sınıf öğrencileri Öykü Dörter ve Irmak Baripoğlu, “Dikkat! Kim Dikkatli?” adını verdikleri projede “cinsiyet farkının konsantrasyona etkisini gözlemek için” deneysel bir çalışma yaptılar. Projede, günlük hayatta herhangi bir konu üzerinde çalışırken çevre faktörlerinin konsantrasyon üzerindeki etkilerini belirleyerek, bunun yaş gruplarına ve cinsiyete göre etkisi incelendi.

Sonuçta; 10-20 yaş grubunun genelde konsantrasyonunun yüksek olduğu, klasik müziğin dikkat üzerinde olumlu etki bıraktığı, pop müziğin, telefon ve TV haberlerinin dikkati azalttığı, maç ve moda haberlerinin cinsiyete göre konsantrasyonu olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. Ayrıca ilgi çeken konuların erkeklerin konsantrasyonunu kadınlardan daha fazla bozduğu gözlendi.

Yaşlıların dikkati her durumda çabuk dağılıyor

Yaşlı grubun konsantrasyonunun her durumda daha çabuk bozulduğu, gürültü oluşturan etmenlerin her yaş grubunda konsantrasyonu olumsuz etkilediği görüldü. Bir konu üzerinde çalışırken klasik müziğin her yaş grubu ve cinsiyet üzerinde konsantrasyonu bozucu bir etken olmadığı, hatta çalışma verimini artırıcı yönde etkilediği anlaşıldı.

Eyüboğlu öğretmenleri Betül Karagöz ve Önder Demirbilek’in danışmanlığında gerçekleştirilen projede, cinsiyet farkının konsantrasyona etkisini gözlemek için genç, orta ve yaşlı grubunda 4’er erkek, 4’er kadınla çalışıldı. 10-20 yaş arası genç, 25-43 yaş arası orta yaş, 45 yaş ve üstü yaşlı grup olarak kabul edildi. 24 kişiye 4 aşamalı deneme uygulandı. 1’den 50’ye kadar sayıların karmaşık dizilimini içeren 4 farklı nokta birleştirme kağıdının 4 farklı koşulda doldurulması sağlandı. Sonuçlar grafiğe döküldü ve yorumlandı.

Eyüboğlu öğrencileri Öykü Dörter ve Irmak Baripoğlu, bu araştırmayla, belirli yaş grubundaki öğrenciler ve velilerini konsantrasyonları etkileyen faktörler hakkında bilgilendirmeyi; öğrenme güçlüğü ve konsantrasyon problemi yaşayan öğrencilere de çalışmalarında yardımcı olmayı hedeflediklerini söylediler.
avatar
Sevgi
Site Editörü & Webmasteri
Site Editörü & Webmasteri

Mesaj Sayısı : 937
Kayıt tarihi : 08/11/10
Yaş : 35
Nerden : Uşak

http://www.bebegimiz.ile.biz

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz