Anne ve Anne Adayları Hoşgeldiniz
NEDEN ÜYE OLMALIYIM?; SİTEDE BULUNAN DİĞER DETAYLARDAN YARARLANMAK, UZMANLARIN GÖRÜŞLERİNİ OKUMAK, FORUM İÇERSİNDEKİ GİZLİ BÖLÜMLERİ GÖREBİLMEK VE DİĞER ANNE ADAYLARIYLA TANIŞMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ...
Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Baş Köşe
Destekleyenler

Zirve100 Toplist


TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi

Toplist
Webparki.Net Toplist Site Ekle Hit Al Pagerank3 Link Ekle Link Paylas
Forum Siteleri
Sağlık Bilgileri
Sitenburada.Com | Toplist , Site Ekle , Google Site Kaydet , Hit Kazan


site ekle

Siteni Ekle Hit Kazan
dizin, site ekle, link ekle, toplist, dizin ekle
Toplist
www.toplist.net.in TOPLIST toplist SEKTÖREL TOPLİSTE TOPLİST sektörel firmalar şirketler sanayi ticaret Topliste Toplist Topsites TOPLIST toplist arama motoru firmalar dizini dizin free company links ücretsiz sektörel kobi kobiler rehberi dizinler free di
Kitap
site ekle Oyunlar
Günün Gündemi

İkiz çocuklarda farklı kimlik gelişimini desteklemek

Aşağa gitmek

İkiz çocuklarda farklı kimlik gelişimini desteklemek Empty İkiz çocuklarda farklı kimlik gelişimini desteklemek

Mesaj  Sevgi Bir Cuma Kas. 12, 2010 8:18 am

İkiz çocuklarda farklı kimlik gelişiminin desteklenmesi gerektiğini belirten Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan ailelere konuyla ilgili bilgiler verdi.

İkizlerin diğer kardeşlerden farksız olduğunu fiziksel olarak ayrı beden ve beyne sahip olduklarını belirten Dr. Ayten Erdoğan ayrı kimlik gelişiminin sağlıklı birey olmaları için gerekli olduğunu vurguladı. Bireyselliğin ebeveynlerin ikizlere sonradan kazandırabileceği bir olgu olmayıp zaten var olan bir durum olduğunu ve ikizlerin yetenekleri ve gelişimlerinin birbirinden çok farklı olabileceğini ifade eden Dr. Erdoğan farklı kimlik gelişiminin desteklenmesi konusunda ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

İKİZ ÇOCUKLARDA FARKLI KİMLİK GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİ DURUMLAR NELERDİR?

İsim verirken ve çocuklara seslenirken
En başlangıçta isimlerini birbirinden farklı verilmesi kafiyeli benzer isimler kullanılmaması gerekir. Hitap ederken ikizler teriminin kullanılmasından kaçınılarak her ikisine de isimleri ile hitap edilmesi önerilir.

Kıyafet seçimi
Kişilikleri gelişimleri birbirinden farklı olan çocukların seçimlerinin de farklı olması çok doğaldır. Bebeklikten itibaren kolay ayrımı kolaylaştırmak için farklı giydirmek faydalı olur. İkisini aynı şekilde giydirmek anne baba ve çevredeki kişilerde hayranlık duygusu yaratır ilk yılda bunda çok büyük sakınca bulunmaz.

Ancak aynı tür giysi çocukların çevre tarafından ayırımı zorlaştırarak ikizlerin tek kişi olarak algılanmasına neden olur. Bu yüzden benzer giysileri varsa bunları farklı günlerde giydirmek tavsiye edilir.

Evde çocukların kıyafetlerini ayrı yerlere koymak karışıyorsa işaretlemek çocuk büyüdüğünde kendi eşyalarının yerini bilmesi kendi seçimini kendi yapmasına fırsat tanır.

Eğer ikizler ısrarla aynı giyinmek istiyorsa yasaklamayın sadece onlara ayrı dolaplar sağlayıp üzerlerine gitmeden ve ısrar etmeden diğer insanların onları ayırt etmede zorluk yaşayacaklarını belirtin. Ergenlik çağında bazen ikizler arkadaşlarının kişi olarak kendilerini tanıyıp tanımadığını test etmek için aynı kıyafeti giyebilirler

Oyuncaklar
Oyuncakları da ayrı ayrı alıp ayrı yerlerde muhafaza edilmelidir. Sahip olmadan paylaşma öğrenilemeyeceği için her bir çocuk nelerin kendine ait olduğunu bilmelidir. Her şeye ikisi ortak sahip olursa ikizlerin kendilerini ayrı bireyler olarak hissetmesi de zorlaşır.

Bireysel ilgi
Doğumun ilk aylarından itibaren onlarla ayrı ayrı konuşmak tek tek beslemek ve bireysel ilgi göstermek faydalı olur. Evde ilginizi ve zamanınızı her ikisine eşit olarak bölmek sabahları uyandıklarında ve yatma zamanlarında tek tek onlarla biraz sohbet etmeye özen gösterin

Anne-babanın nöbetleşe ayrı zamanlarda ikisini ayrı ayrı gezmeye ya da alışverişe götürmesi ikili ilişkilerin çocuğun bireyselliğine özel gelişmesine yardımcı olur.

Kardeşinden ayrı zaman geçirmesi
İşiniz olduğunda mümkünse onları ayrı yerlere bırakmakta bırakılan yerde büyükler ve yaşıtlarıyla diğer ikizinin yardımı veya rekabeti olmadan bireysel ilişkiler geliştirmesine yardımcı olur. Bu durum özellikle ikizlerden birinin konuşma kabiliyetinin daha iyi geliştiği ve daha sosyal olduğu durumlarda diğer çocuğa yardımcı olmak için veya sosyalliği nedeniyle öne çıktığı zaman diğerinin bu yeteneklerinin gelişmesini gölgeleyebileceği için önerilir.

Aktvite ve hobiler
Birbirlerinden ayrı aktivitelere katılmaları rekabet ve yardım olmadan diğer insanlarla etkileşim fırsatı yaratır. Özellikle birinin daha konuşkan etkileyici ve daima diğeri adına konuştuğu eşlerde ayrılık diğeri için ?kendi adına konuşmayı öğrenme fırsatı yaratır.

İkizlerin aynı hobileri sporu ve dersleri takip etmek istemeleri de engellenmemelidir bazı konularda diğer insanlar gibi benzer şeyden de hoşlanabilirler. Her birinin kendi istediği alana (aynı ya da farklı) yönelmesi desteklenmelidir

Doğum günleri
Doğum günleri için pastaları ayrı hazırlamak doğum günü şarkısını iki kez ayrı söylemek onlara ayrı hediyeler verilmesini sağlamakta bireysel kimlik gelişimine katkıda bulunur

Hatta yaramazlık yapan çocuğa ayrı ceza vermek birine kızdıysanız diğerine de kızmamak gerekir. İyi davranışlarda bulunan çocuğun da ayrı olarak ödüllendirilmesi doğru davranışlar kazanmalarına destek olur.

İlkokulda sınıflarını ayırın
Okul çağına geldiklerinde sınıfların ayrı olması çocukların bireysel olarak kendilerini kabul ettirmeleri ayrılığı öğrenmeleri açısından tavsiye edilir. Fakat daha küçük yaşlarda kreşe giderken ve ana sınıfına başladıklarında evden anneden ayrılma zorluğunun üzerine bir de yakın olduğu kardeşinden ayrılmak zor gelebileceği için başlangıçta aynı sınıfa gidebilirler. Belli bir uyum sağlandıktan sonra ileride sınıfların ayrılması düşünülebilir.

Dr. Ayten Erdogan
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sevgi
Sevgi
Site Editörü & Webmasteri
Site Editörü & Webmasteri

Mesaj Sayısı : 937
Kayıt tarihi : 08/11/10
Yaş : 37
Nerden : Uşak

http://www.bebegimiz.ile.biz

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz